Varning för snöras och dagsmeja! Påminnelse

När solen ligger på kan snön börja smälta trots minusgrader i luften.

 

Detta innebär att vid automatisk drift av bland annat markiser måste man vara uppmärksam. Dagsmejan kan göra att utfällda markiser får smältvatten på sig som sedan fryser när markiserna är inrullade. När solen skiner nästa dag och sensorerna skickar utkörningssignal till systemet så kan markiserna vara fastfrusna. I värsta fall kan något då gå sönder.

 

Vid seriekopplade markiser där det bara sitter en motor som driver flera markiser med hjälp av en axel mellan dem är det ofta axeln som brister. Motorn kan även få arbeta för hårt och blir överhettad.

 

En annan fara som är högaktuell just nu är snöras och snö som blir tung av den mildare temperaturen.

 

Var aktsam och kontrollera att inte markiserna är utfällda där det finns risk för snöras. Fasta solskärmar är också en produkt som kan behöva kontrolleras så inte snötyngden blir för stor.

 

 

Publicerad: 2010-02-24 11:12:10